Deacon Conveners 1604-2016

Name

Craft Elected in
Alistair J. Dorward Cordiner 2017
Keith C Brown OBE Cooper 2016
Ruth E Maltman Flesher 2015
Bishop Idris Jones Skinner 2014
Hamish C Brodie Weaver 2013
John L Kelly Tailor 2012
John R Steele Mason 2011
James Y Miller Cordiner 2010
Michael J Low Gardener 2009
David H Dobson Mason 2008
Ian L Dunsmore Weaver 2007
T Malcolm t Wishart Dyer 2006
Graham Goodridge-Cox Cooper 2005
Thomas Gilchrist Skinner 2004
John O Elliot Cooper 2003
W. Stewart Wright Cordiner 2002
Geroge B Horspool Wright 2001
Roy Scott Tailor 2000
Ian MacConnacher Mason 1999
J. Allan Denholm Maltman 1998
Ian J Scott Gardener 1997
David Watson Tailor 1996
W. Morton Fyfe Baker 1995
Kenneth E Sandford Gardener 1994
Alexander A. H. Bone Wright 1993
John G Fergus Tailor 1992
John N Ford Mason 1991
Roy A Johnston Cordiner 1990
John J. Blanche Maltman 1989
Maurice Critchton Hammermen 1988
A. J Blair Agnew Baker 1987
William H Hunter Gardener 1986
John A.A Speirs Weaver 1985
Robert C Brechin Flesher 1984
Stephen P Newall Hammermen 1983
Robert C Brechin Flesher 1982
James M Matheson Dyer 1981
James P Fyfe Mason 1980
Alistair J McLay Skinner 1979
Henry C Abram Cooper 1978
Robert C Smith Tailor 1976-1977
T Kenneth Campbell Mason 1974-1975
Denzil L Muir-Simpson Wright 1972-1973
Sir Patrick M Thomas D.S.O TD Hammermen 1970-1971
James Whitton Cordiner 1968-1969
Lawrence S. Blanche Dyer 1966-1967
W Leggat Smith Skinner 1964-1965
J.H Calder MacLeod Weaver 1962-1963
Kennith Muir-Simpson Wright 1969-1961
Andrew Lawson Cordiner 1958-1959
John W Train Mason 1956-1957
James Stirrat Skinner 1954-1955
W. Sloan Smith Wright 1953
Allan S. Dixon Weaver 1951-1952
J. Percival Agnew Baker 1949-1950
Douglas Macnaughton Flesher 1947-1948
Walter Macfarlane Hammermen 1945-1946
Daniel Duncan Dyer 1943-1944
Thomas Hart Cordiner 1941-1942
James Leggat Cooper 1939-1940
Charles Glen Skinner 1937-1938
Robert Robertson Hammermen 1935-1936
Francis Beattie Baker 1933-1934
James Gilchrist Cordiner 1931-1932
John R Campbell Maltman 1929-1930
Sir John Train Mason 1927-1928
John Dallas Tailor 1925-1926
Jas. H Mathieson Hammermen 1923-1924
Sir John Reid, K.B.E, D.L Weaver 1921-1922
Robert Davidson Cooper 1919-1920
Jackson Millar Maltman 1917-1918
Hugh Alexander Wright 1915-1916
William Bettie Baker 1913-1914
A.Graham Service Gardener 1911-1912
Andrew McLennan Maltman 1909-1910
Andrew MacDonald Dyer 1907-1908
James Kirkwood Cooper 1905-1906
James Goldie, D.L Wright 1903-1904
Matthew White Gardener 1901-1902
Sir James Macfarlane Baker 1899-1900
John F. Miller Hammermen 1897-1898
Robert Ramsay Flesher 1895-1896
James McLennan Maltman 1893-1894
Sir William Copland Tailor 1891-1892
Sir Thomas Mason D.L Mason 1889-1890
James T. Tullis, D.L Baker 1887-1888
William MacLean Jnr Maltman 1885-1886
Hugh Kennedy Wright 1883-1884
Thomas Reid Dyer 1881-1882
Andrew McOnie Hammermen 1879-1880
Robert A Bouge Tailor 1877-1878
Archibald Gilchrist Hammermen 1875-1876
William Smith Hammermen 1873-1874
James Neilson Maltman 1871-1872
Thomas Warren Hammermen 1869-1870
Walter Bannerman Wright 1867-1868
Thomas Blyth Cordiner 1865-1866
James Graham Wright 1863-1864
Anthony Inglis Hammermen 1861-1862
Adam McLellan Tailor 1859-1860
John Morrison Hammermen 1857-1858
James Wilson Wright 1855-1856
James Craig Cordiner 1853-1854
David Yuile Maltman 1851-1852
William York Mason 1849-1850
John Stewart Cooper 1847-1848
John M'Callum Hammermen 1846
Thomas Brownlie Mason 1844-1845
Andrew Fowler Gardener 1842-1843
George Dick Skinner 1840-1841
John Neil  Weaver 1838-1839
Thomas Neilson Flesher 1836-1837
James Graham Wright 1833
Archibald M'Lellan Hammermen 1831-1832
John Alston Weaver 1829-1830
William M'Lean Dyer 1827-1828
William Roger Wright 1825-1826
William M'Tyer Cordiner 1823-1824
James Hunter Maltman 1821-1822
Robert Hood Cooper 1819-1820
John Graham Baker 1817-1818
Robert Ferrie Wright 1815-1816
Walter Ferguson Barber 1813-1814
Basil Ronald Skinner 1811-1812
James Cleland Wright 1809-1810
William Brand Dyer 1807-1808
Robert Austin Gardener 1805-1806
George Lyon Hammermen 1803-1804
John Morrison Wright 1801-1802
Archibald Newbigging Weaver 1799-1780
Robert Waddell Wright 1797-1798
Robert Robertson Cooper 1795-1796
W Auchincloss Cooper 1793-1794
James M'Lehose Maltman 1791-1792
John M'Aslan Gardener 1789-1790
John Tennant Maltman 1787-1788
Ninian Glen Wright 1785-1786
Robert Man Wright 1783-1784
R Auchincloss Cooper 1781-1782
John Jamieson Skinner 1779-1780
Duncan Niven Barber 1777-1778
John Craig Baker 1775-1776
William Ewing Baker 1773-1774
William Craig Wright 1771-1772
Walter Lang Baker 1769-1770
George Buchanan Maltman 1767-1768
John Jamieson Skinner 1766
Francis Crawford Wright 1765
James Clarke Tailor 1763-1764
Duncan Niven Baker 1761-1762
Daniel Munro Tailor 1759-1760
J. Wotherford Hammermen 1757-1758
George Nisbet Wright 1755-1756
James Clarke Tailor 1753-1754
James Buchanan Tailor 1751-1752
Robert Finlay Cordiner 1749-1750
John Hamilton Hammermen 1747-1748
Mathew Gilmour Hammermen 1745-1746
Thomas Scott Baker 1743-1744
Robert Mackie Hammermen 1741-1742
Andrew Armour Tailor 1739-1740
Thomas Wodrop Maltman 1737-1738
James Drew Maltman 1735-1736
Robert Robertson Maltman 1734
Walter Lang Hammermen 1733
John Craig Hammermen 1731-1732
John Clarke Tailor 1729-1730
Robert  Reid Wright 1727-1728
James Mitchell Maltman 1726
John Armour Tailor 1724-1725
James Mitchell Maltman 1722-1723
Matthew Gilmour Hammermen 1720-1721
John Armour Tailor 1718-1719
Matthew Gilmour Hammermen 1716-1717
Stephen Crawford Tailor 1714-1715
John Graham Tailor 1712-1713
Matthew Gilmour Hammermen 1710-1711
John Brown Cordiner 1708-1709
George Buchanan Maltman 1706-1707
George Robertson Tailor 1704-1705
Thomas Hamilton Tailor 1702-1703
Simon Tennant Tailor 1700-1701
John Wardrop Cordiner 1698-1699
Simon Tennant Tailor 1696-1697
George Nish Wright 1694-1695
Simon Tennant Tailor 1692-1693
John Wardrop Cordiner 1691
John Gilchrist Tailor 1689-1690
John Wardrop Cordiner 1688
John Wallace Maltman 1686-1687
John Smith  Hammermen 1684-1685
John Wallace Maltman 1683
Robert Telfer Hammermen 1682
Alexander Ross Wright 1681
James Ferrie Hammermen 1679-1680
William Watson Tailor 1677-1678
James Ferrie Hammermen 1675-1676
William Walace Maltman 1674
Patrick Bryce Maltman 1671
James Ferrie Hammermen 1671
William Walace Maltman 1669-1670
Menasses Lyle Skinner 1668
John Miller Tailor 1666-1667
Walter Neilson Maltman 1664-1665
John Miller Tailor 1662-1663
Menasses Lyle Skinner 1660-1661
John Buchanan Weaver 1659
Patrick Bryce Weaver 1658
Menasses Lyle Skinner 1657
Walter Neilson Maltman 1657
Menasses Lyle Skinner 1652-1653
W Lightbody Maltman 1651
Peter Johnston Tailor 1650
W Lightbody Maltman 1648-1649
Menasses Lyle Skinner 1647
Thomas Scott Bakers 1647
Menasses Lyle Skinner 1646
Ninian Gilhazie Maltman 1645
Menasses Lyle Skinner 1643-1644
William Neilson Maltman 1641-1642
Ninian Gilhazie Maltman 1639-1640
Richard Allan Tanner 1637-1638
Ninian Gilhazie Maltman 1635-1636
Gavin Nisbet Tailor 1634
Ninian Anderson Cordiner 1632-1633
J Anderson Cordiner 1630-1631
William Neilson Maltman 1628-1629
Ninian Anderson Cordiner 1626-1627
William Neilson Maltman 1625
David Shearer Cooper 1624
John Peadie Skinner 1623
Walter Douglas  Maltman 1622
John Peadie Skinner 1621
Thomas Morrison Cooper 1620
John Braidwood Cordiner 1619
Patrick Maxwell Tailor 1617-1618
James Fisher Maltman 1615-1616
Patrick Maxwell Tailor 1613-1614
Thomas Morrison Cooper 1612
Ninian Anderson Cordiner 1611
Thomas Morrison Cooper 1609-1610
Ninian Anderson Cordiner 1607-1608
John Braidwood Cordiner 1605-1606
Duncan Semphill Skipper 1604